Home page > Aktuality > Do mírových misí Organizace spojených národů česká armáda vyslala už 3760 vojáků

Do mírových misí Organizace spojených národů česká armáda vyslala už 3760 vojáků

V úterý 29. května se v hlavním sále Ministerstva obrany ČR konalo historicky první setkání příslušníků mírových operací Organizace spojených národů. Významné akce se zúčastnil náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie MO Jakub Landovský i zástupce ředitele Společného operačního centra MO brigádní generál Štefan Muránský.

Setkání si nenechali ujít současní a bývalí účastníci pozorovatelských misí, kteří pod mandátem a modrou vlajkou Organizace spojených národů působili v místech válečných konfliktů. V hlavním sále MO vystoupil například ředitel odboru pro válečné veterány MO plukovník gšt. Eduard Stehlík, bývalý vrchní ředitel sekce zahraničních vztahů, pozdější náměstek ministra obrany a velvyslanec Jaromír Novotný, který stál u vysílání českých modrých baretů do zahraničních operací v novodobé historii AČR, dále generálové Rostislav Kotil a Vladimír Trněný nebo velitelé československých praporů mírových sil OSN.

Mezi hosty nechyběl ani člen Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a bývalý pozorovatel mise v Iráku podplukovník v záloze Pavel Růžička a ředitel Informačního centra OSN v Praze Michal Broža, který absolvoval misi v africké Libérii.

Připomínka mezinárodního dne

„Na dnešek připadá Mezinárodní den příslušníků mírových operací OSN, a tak bych při této příležitosti chtěl poděkovat za službu a vzornou reprezentaci vlasti veteránům a veteránkám, které ministerstvo obrany vyslalo do mise pod mandátem OSN na pozorovatelské či štábní pozice, ale také v rámci kontingentů Armády České republiky,“ uvedl náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie MO Jakub Landovský.

Poznamenal, že role pozorovatelů je nenahraditelná. „I dnes máme v misích OSN pozorovatele a také tam připravujeme jednu četu,“ dodal náměstek ministryně obrany. Podle něj by se v podobných setkání mělo pokračovat, protože zkušenosti, které veteráni předají svým nástupcům, jsou pro ně velmi přínosné.

Mírovými misemi prošli i tři NGŠ AČR

Mírovou misí v OSN prošel například Jaromír Novotný, který mimo jiné řekl, že československý prapor v bývalé Jugoslávii otevřel naší zemi dveře do NATO. „Pod mým velením zde sloužili tehdy tři budoucí náčelníci Generálního štábu AČR, a to generálové Jiří Šedivý, Petr Pavel a současný Aleš Opata,“ konstatoval Jaromír Novotný.

O své mnohdy velmi osobní vzpomínky se podělila řada vystupujících. Jedním z nich byl například třiadevadesátiletý podplukovník v.v. Jaroslav Komárek, nejstarší pozorovatel, který působil v Dozorčí komisi neutrálních států na Korejském poloostrově. Zástupcům české armády poděkoval zejména za to, že se na něho a jeho kolegy z mise v Koreji nezapomnělo.

Armáda do misí vyslala 3760 vojáků

Jak upřesnil generál Štefan Muránský, Armáda České republiky vyslala od roku 1990 do mírových misí OSN na 3760 vojáků. V letech 2020 - 2022 se počítá s vytvořením jednotky do 60 osob pro potřeby OSN a v letech 2023 – 2025 je v plánu vytvořit rotní úkolové uskupení s počtem 250 osob.

Po oficiální části v hlavním sále následovalo neformální setkání hostů, kteří společně zavzpomínali nejen na dobu strávenou v zahraničních misích.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

  • Od spuštění první mírové mise OSN si v letošním roce připomínáme 70 let. Resort obrany se do ní aktivně zapojil v roce 1989.
  • Mise OSN ve většině případů působí v zemích rozvrácených dlouhodobými konflikty, v nichž často dochází k válečným zločinům, otřesnému násilí a utrpení. Vojáci jsou na takovou misi vysílaní na jeden rok, což vyžaduje speciální přípravu.
  • Cílem mírových misí je udržovat mír, obnovovat mírové podmínky v zemích, kde válka skončila a vymáhat a zavádět právo ve vojenských i civilních oblastech.
  • Úkoly současných mírových jednotek jsou rozsáhlé a zahrnují vedle vojenských i cíle v oblasti budování institucí, monitorování lidských práv, reformy bezpečnostního sektoru (armáda, policie), odzbrojování, demobilizaci a zapojování bývalých příslušníků bojových skupin zpět do společnosti.
  • Také charakter konfliktů se výrazně změnil. Mírové operace byly původně určeny pro řešení konfliktů mezi státy, v současné době jsou ale modré barety čím dál častěji pověřovány úkoly ve vnitrostátních konfliktech a občanských válkách.

Autor: Miroslav Šindelář

Fotogalerie

Nahoru