Home page > Aktuality > Před rokem v Afghánistánu zahynuli čeští vojáci

Před rokem v Afghánistánu zahynuli čeští vojáci

Na spojenecké základně v afghánském Bagrámu došlo 5. srpna 2018 k tragické události. Tři čeští vojáci se stali obětí útoku sebevražedného atentátníka.

Rotný Martin Marcin (36) a desátníci Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25) byli příslušníky 10. strážní roty „Svatováclavského“ 42. mechanizovaného praporu v Táboře. V osudný den byli členy šestičlenné hlídky, jež plnila úkol poblíž spojenecké základny Bagrám. Ta okolo půl sedmé ráno narazila na mladíka, který se poté, co se k němu trojice Čechů přiblížila, odpálil. Protože naši vojáci mu byli v kritickém okamžiku nejblíže, žádný z nich výbuch nepřežil.

Rotný Marcin, velitel družstva, sloužil u praporu sedm let, desátník Beneš čtyři roky a desátník Štěpánek jeden a půl roku. K jednotce přišli, protože chtěli patřit k těm nejlepším a získat zkušenosti i ze zahraniční operace.

Návrat ostatků padlých vojáků do České republiky proběhl za velkého zájmu veřejnosti, na letišti v Ruzyni na ně čekaly rodiny i představitelé armády a státu včetně prezidenta Miloše Zemana. Na 140 sekund se po celé ČR rozeznělo 8000 sirén, v době příletu vojenského speciálu s ostatky zněly zvony katolických kostelů a chrámů v Praze.

Ministr obrany všechny tři vojáky povýšil in memoriam do hodností štábních praporčíků, zároveň obdrželi nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu ministra obrany ČR a prezident Miloš Zeman je 28. října vyznamenal medailí Za hrdinství. „Tito vojáci budou navždy naší součástí, čest jejich památce,“ řekl podplukovník Daniel Cekul, velitel 42. mechanizovaného praporu z Tábora.

Vojáci Marcin, Beneš a Štěpánek bohužel nebyli jedinými oběťmi mise. Za dva měsíce, 22. října 2018, na základně Šindánd zaútočil afghánský voják na psovoda Tomáše Procházku. Za 17 let nasazení české armády v Afghánistánu zahynulo 14 českých vojáků. Také jim patří tato krátká vzpomínka.

K uctění památky táborských vojáků se dne 5. 8. 2019, přímo v areálu kasáren 42. mechanizovaného praporu, uskutečnila pietní vzpomínka.

 

Autor: Pavel Taněv

Zdroj: http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/prave-pred-rokem-...

Nahoru