Příběh vlčího máku

KONEC 1. SVĚTOVÉ VÁLKY A DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ

11. listopadu 1918 v 11 a 11 minut bylo ve vlakovém voze u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi zeměmi Dohody a Německem. Tím, na západní frontě, skončily boje 1. světové války. Jedenáctý listopad proto slavíme jako den válečných veteránů a připomínku padlých vojáků v ozbrojených konfliktech od první světové války do současnosti. Jedenáctý listopad byl vyhlášen Dnem válečných veteránů. Francie iniciovala tento den jako Den padlých nebo Den příměří již v roce 1919. Během krátké doby se pak vzpomínka na padlé rozšířila i v Severní Americe jako Den vzpomínek či Den veteránů, Jako vzpomínku si lidé toho dne dávají do klopy papírový květ máku.

Jak se k používání vlčího máku vlastně došlo a co předcházelo?

O pozdější propojení symboliky vlčího máku s válečnými veterány se nevědomky zasloužil vojenský lékař pplk. John McCrae z kanadského Ontaria, který v první světové válce sloužil v Evropě. Ač byl vojenským chirurgem, na útrapy a bolest raněných vojáků si nemohl zvyknout.  Zvláště se ho dotkla smrt přítele a bývalého žáka por. Alexise Helmera. McCrae svou bolest vepsal do básně  “Na flanderských polích”, ale papírek s ní zahodil. Kolemjdoucí důstojník jej však zvedl a poslal do Anglie. Časopis Punch publikoval báseň 8. prosince 1915. Tradice nošení vlčího máku se John McCrae nedožil, zemřel před koncem války.


Avšak báseň byla prvním střípkem k této hluboké tradici.
BÁSEŇ “NA FLANDERSKÝCH POLÍCH” John McCrae (český překlad Jindra Svitáková)

Dalším střípkem na cestě k symbolu vlčího máku byli: „POPPY LADIES“
Moina Michael: první poppy lady

Vlčí mák jako symbol padlých vojáků 1. světové války poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michael. Inspirovala ji právě právě báseň Na flanderských polích. Dělala vše pro to, aby vojákům čekajícím na nasazení poskytla útěchu. Postarala se například o to, aby vojáky adoptovaly místní rodiny.

Dne 9. listopadu 1918 - dva dny před příměřím, které ukončilo první světovou válku - napsala vlastní odpověď na McCraeovu báseň - nazvanou "We Shall Keep the Faith". Rozhodla se nosit červený vlčí mák z Flanderských polí jako znamení památky na ty, co zemřeli'.

První světová válka za sebou nechala mnoho vojenských invalidů - bez končetin a slepých, kteří měli i řadu psychických problémů a tím velké problémy se zpět začlenit do společnosti. Ty Moina zaměstnala a vyráběli malé vlčí máky, jako vzpomínku na padlé kamarády. Moina zahájila i celonárodní kampaň na psaní dopisů, v nichž ostatní vyzývala, aby si mák osvojili. Americká legie označila červený mák za svou oficiální květinu v roce 1920 a v roce 1924 se distribuce máků stala národním programem legie.
 

Anna E. Guérin: poppy lady z Francie

V každém státě, který navštívila, založila výbory americké a francouzské Ligy dětí. Členské příspěvky a sbírky zajišťovaly finance pro sirotky ve válkou zničených oblastech Francie. V roce 1919 začala v USA pořádat Dny vlčích máků. Prodejci máků nosili šerpy s nápisem "Na flanderských polích rostou máky".

Lillian Bilsky Freiman: poppy lady z Kanady

Během války zajišťovala šití oblečení pro vojáky na frontu. Od roku 1921 distribuovala vlčí máky madame Guérin z Francie. V dubnu 1921 dorazily hedvábné vlčí máky francouzské výroby do USA. V témže roce byl zahájen první celostátní prodej vlčích máků u příležitosti Decoration Day v USA. 


Lort Douglas Heig a Royal British Legion

Definitivní počátek hromadného používání symbolu Vlčího máku pro nošení 11.11. pak zavedl v roce 1921 maršál Lord Douglas Heig, původní velitel britských expedičních sil v Evropě za první světové války. Po ní se stal prvním předsedou sjednocených nadací pečujících o válečné veterány a invalidy, dnes nejznámější charitativní organizací ve Velké Británii - Royal British Legion. Byl to on, kdo navrhl a zavedl výrobu a použití vlčího máku pro charitativní sbírku podporující invalidní nebo jinak postižené vojáky. 

VLČÍ MÁK A DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ V ČESKÉ REPUBLICE

V České republice používáme symbol vlčího máku od konce devadesátých let i na základě přenesení tradic nošením našimi válečnými veterány z druhé světové války ze západu, kteří se vraceli do ČR. První oficiální oslava Dne válečných veteránů na Vítkově v Praze byla v roce 2001. V roce 2002 byl přijat zákon o válečných veteránech (č.170/2002 Sb.) a od roku 2004 je Den válečných veteránů významným dnem České republiky (zákon č. 101/2004 Sb.) V roce 2005 byl poprvé použit vlčí mák ministerstvem obrany. Od roku 2014 je pak symbolem sbírky Vojenského fondu solidarity, tedy naplněním jeho původního poslání.


11. listopad je vzpomínkami věnován padlým i živým veteránům všech válečných konfliktů a připomíná se ve většině demokratických zemích Evropy, USA i bývalého Commowealthu jako významná připomínka vítězství demokracie, ke kterému pomohly i Československé legie.
V tento den si připomínáme oběti válek bez rozdílu národností, náboženství a pohlaví – a proto vzpomínáme rovněž na 144 000 vojáků Rudé armády, 55 OOO příslušníků rumunské armády a 350 vojáků americké osvobozující armády. Skláníme se i před obětmi francouzských, italských, jugoslávských, bulharských vojáků, ale i z dalších zemí, kteří se podíleli na osvobození naší vlasti. Den veteránů je pro nás příležitostí veřejně si připomenout československé vlastence, kteří ve dvou válečných apokalypsách, ohraničených léty 1914 – 1918 a 1939 – 1945, nezištně a bez váhání nasazovali životy za svobodu své vlasti, za obnovení státní suverenity.


Z původního symbolu připomínky padlých se však 11.11. stal zejména symbolem dobročinné pomoci živým válečným veteránům, vojákům a jejich blízkých, kteří se dostali do tíživých životních situací a finanční prostředky jsou skrze vlčí mák vynakládány přímo a výhradně na přímou pomoc těmto lidem. V ČR toto poslání garantuje jediná sbírka s vlčím mákem, a to na Vojenský fond solidarity (odkaz)
 

VLČÍ MÁK JAKO SYMBOL

Vlčí mák jako symbol válečných veteránů se používá v České republice, části USA, Velké Británii, Kanadě, Austrálii, na Novém Zélandu, Ukrajině a Slovensku.

Symbolika válečných veteránů ale nemusí být pouze vlčí mák. Jaké další symboly se využívají?

Francie: chrpa (dobročinný účel) Bleutet France 
Indie: měsíček (dobročinný účel)
Srbsko: ramonda (dobročinný účel)
Afrika a Karibik: černý vlčí mák (dobročinný účel)
Belgie: sedmikráska (dobročinný účel)
Německo: pomněnka - vzpomínka na padlé a podpora organizace Volksbund (vál.hroby)

 

Organizace s Vlčím mákem

https://www.britishlegion.org.uk/get-involved/poppy-appeal

https://www.poppyfactory.org

https://www.poppyscotland.org.uk

https://www.legion.ca/remembrance/the-poppy-campaign

https://www.legion-aux.org/national-poppy-day

https://www.thewarhorsememorial.org/animal-purple-poppy-fund

https://poppyappeal.com.au

https://www.rslwa.org.au/get-involved