Trojice osobností obdržela pamětní odznak Péče o válečné veterány

1

Na Den válečných veteránů předala ministryně obrany Jana Černochová významné  ocenění rezortu Ministerstva obrany, pamětní odznak Péče o válečné veterány. Uděluje se od roku 2022 na základě výnosu Čj. MO 363823/2022-OVV MO a dosud jej obdrželi pplk. Ing. Ladislav Sornas, Ing. Viktor Šinkovec a Domov Sue Ryder.  Nyní je doplnila nová trojice mimořádných osobností, které se systematicky věnují péči o válečné veterány a zvyšování kvality jejich života.

Prvním z oceněných je brigádní generál vv. Vladimír Trněný, jehož jméno je nesmazatelně spjato s mírovými misemi UNPROFOR. Působil jako velitel praporu a základny mírových sil v Českém Krumlově, kde se připravovali v náročném výcviku první dobrovolníci pro nasazení v bývalé Jugoslávii. Sám na tomto tehdy žhavém místě Evropy strávil na velitelských pozicích více než rok života. Později se jako přidělenec obrany v Rusku mimo jiné významně zasloužil o obnovu památníků a válečných hrobů československých legionářů.

V roce 2022 inicioval projekt setkávání příslušníků misí UNPROFOR, které Ministerstvo obrany pořádá k 30. výročí výjezdu každého praporu. V letošním roce se tak konal již třetí slavnostní nástup. Usilovnou péčí, kterou věnuje organizaci setkávání bývalých vojáků této mise, se zásadním způsobem zasloužil nejen o budování historické paměti, ale zejména o probuzení zájmu mezi účastníky těchto misí, na které Ministerstvo obrany na dlouhá léta zapomnělo. Spolupodílí se tak na jejich zapojení do veteránské komunity a zásadním způsobem pomáhá Ministerstvu obrany poskytnout jim náležitou péči.

Nejen za zřízení unikátního místa péče o válečné veterány, Domova Vlčí mák, převzala ocenění i Mgr. Lenka Gutová. Její život je neodmyslitelně spjat s Ústřední vojenskou nemocnicí, kde strávila třicet let jako zdravotní sestra, instrumentářka, staniční sestra, vrchní sestra, hlavní sestra a posléze dalších třináct let jako náměstkyně pro nelékařské zdravotnické profese a řízení kvality péče. Dlouhodobě se zabývá následnou péči o pacienty a o sociální péči jako takovou. V ÚVN se podílí i na zavádění hospicové a paliativní péče. 

V současné době je ředitelkou Centra následné a dlouhodobé péče, které sama před lety zakládala. Částí tohoto centra je i již dnes věhlasný Domov Vlčí mák, který slouží jako domov pro seniory a domov se zvláštním režimem a je určený zejména pro válečné veterány. Právě na tomto místě je v současnosti nejvíce spokojených druhoválečných veteránů v republice. Lenka Gutová se zasadila o jeho vznik a další provoz, který vysoce převyšuje standart podobných zařízení.

Třetím z oceněných je i vojenský lékař, plukovník v.z. MUDr. Pavel Budínský. Na zahraničních operacích v Kuvajtu, Chorvatsku a Bosně strávil sedm let. Posléze pracoval na Ministerstvu obrany na Odboru sociální politiky a odzbrojování a od roku 2007 je předsedou Československé obce legionářské. Další významná organizace, se kterou se pojí jeho jméno je Sdružení válečných veteránů ČR, kterou založil a je jejím předsedou. Od roku 2007 se se svým týmem zasazuje o obnovu historické paměti a zároveň o sociální projekty k péči o válečné veterány, zejména o ty druhoválečné.

I díky jeho aktivitám se  před lety nastartoval systém péče o válečné veterány, který byl významným impulzem pro nový systém péče, který aktuálně vzniká na Ministerstvu obrany. Spolupráce s Československou obcí legionářskou patří k jeho základním pilířům.

Výsledky letošní sbírky Vlčí mák České republiky 2024

Představujeme vám nové posily kontaktní péče o válečné veterány

V listopadu ukončilo intenzivní šestitýdenní školení dalších sedm kontaktních pracovníků a s podporou starších kolegů se už aktivně zapojili do práce v terénu.

Unikátní nabídka volných vstupenek pro válečné veterány na nejstarší freestyle motocrossovou show v Evropě