Kdo je válečný veterán a jak se jím stane

Pro všechny mise zahájené počínaje dnem 1. 6. 2014 platí:

Dle § 3 odst. 1 zákona č.170/2002 Sb., ve znění zákona č. 88/2014 Sb., je válečným veteránem státní občan České republiky, který po 8. květnu 1945 jako voják v činné službě, příslušník armády, která v rozhodné době byla považována za armádu spojeneckou, nebo příslušník armády státu, jehož je Česká republika právním nástupcem, (dále jen "voják") anebo jako příslušník bezpečnostního sboru konal službu

  • nepřetržitě alespoň po dobu 90 kalendářních dnů v zahraniční misi v místě ozbrojeného konfliktu nebo v místě s výrazně zhoršenou bezpečnostní situací,

    ...a nebo ...

  • v souhrnu nejméně po dobu 360 kalendářních dnů v jiných zahraničních misích, než je uvedeno pod písmenem a), které se uskutečnily na základě rozhodnutí mezinárodní organizace, jíž je Česká republika členem; nejkratší započitatelná doba podle tohoto ustanovení však činí nejméně 90 dnů nepřetržitého výkonu služby, nebo
    jednotlivě v zahraničních misích po dobu kratší než dobu podle písmene a) nebo b), kdy však celková doba služby po vzájemném sečtení činí alespoň 360 kalendářních dnů; doba výkonu služby v místě ozbrojeného konfliktu nebo v místě s výrazně zhoršenou bezpečnostní situací kratší než doba uvedená pod písmenem a) se v tomto případě do celkové doby služby započítává čtyřnásobně, pokud po tomto přepočtu dosáhne nejméně 90 dnů.

Pro všechny mise uskutečněné nebo zahájené do 31. 5. 2014 platí:

Podle § 3 odst. 1 zákona č. 170/2002 Sb., o válečných veteránech, je válečným veteránem občan České republiky, který po roce 1945 nepřetržitě alespoň po dobu 30 kalendářních dnů jako příslušník ozbrojených sil nebo policie konal službu v místě ozbrojeného konfliktu nebo službu v mírových operacích podle rozhodnutí mezinárodní organizace, jíž je Česká republika členem (OSN, NATO, EU).

Podle § 3 odst. 2 Trval-li ozbrojený konflikt nebo mírová operace kratší dobu než 30 dnů, má se za to, že je podmínka časového trvání služby splněna. Tato podmínka je rovněž splněna, utrpěl-li příslušník ozbrojených sil nebo policie v místě nasazení při výkonu služby nebo v přímé souvislosti s ním újmu na zdraví nebo vykonal mimořádně záslužný čin.

Podle § 3 odst. 4 zákona č. 170/2002 Sb., o válečných veteránech, je válečným veteránem  také občan České republiky, který byl účastníkem národního boje za osvobození v letech 1939 až 1945 a je nositelem osvědčení podle § 1 odst. 1 písm. a) až f) zákona č. 255/1946 Sb., o příslušnících československé armády v zahraničí a o některých jiných účastnících národního boje za osvobození, ve znění pozdějších předpisů.


 

Osvědčení a průkaz válečného veterána

Průkaz válečného veterána

Dle rozkazu RMO č. 82/2020 se vydává spolu s osvědčením válečného veterána také průkaz válečného veterána. Průkaz slouží k prokazování při poskytování zdravotních služeb ve vojenských zdravotnických zařízeních a také může opravňovat k využívání benefitů pro válečné veterány.

Od roku 2021 je k dispozici nová verze průkazu válečného veterána, která obsahuje údaje také v anglické jazykové mutaci. Staré průkazy přesto zůstávají nadále v platnosti!

ZTRÁTA PRŮKAZU: V případě ztráty či značného poškození můžete požádat o vydání nového průkazu VV.  Vyplněnou a podepsanou žádost uvedenou v přiložených souborech zašlete na výše uvedené kontakty.  Údaje, které v žádosti vyplníte, nám budou sloužit k aktualizaci vašich osobních údajů.

Více informací o válečných veteránech a podmínkách za kterých se jimi stát

 

Více informací o vydávání osvědčení, průkazu a čestného pamětního odznaku válečného veterána