Navazujeme mezinárodní spolupráci v rámci Veteran Coalition International

VCI conference

Část delegace MO ČR se ve Washingtonu zúčastnila před summitem NATO ve dnech 8 a 9.7. prvního setkání nově založené platformy pro sdílení, koordinaci a spolupráci v péči o válečné veterány Veteran Coalition International (vetcoa.org). Za ČR se účastnili předseda podvýboru pro válečné veterány Poslanecké sněmovny poslanec Pavel Růžička (válečný veterán, účastník zahraničních operací v Kosovu a Iraku) spolu s ředitelem Odboru pro válečné veterány a válečné hroby plk. Robertem Speychalem a náčelníkem pražské skupiny Agentury pro podporu válečných veteránů MO kpt. Jiřím Pelikánem.

Skupina se sešla poprvé v malém centru Ženského památníku na Arlingtonském hřbitově (Woman`s memorial Arlington), kde proběhla úvodní diskuse na několik stěžejních témat a vystoupily osobnosti se vztahem k vál.veteránům ve svých zemích např. bývalá Chorvatská prezidentka Kitarovič, velvyslanec USA při NATO Kurt Walker, ministr obrany Dánska 2004-2010 a současný mluvčí parlamentu Seren Gade nebo např. velitel spojeneckých sil v Afghánistánu 2016-18 armádní generál John „Mick“ Nicholson a další. Celá iniciativa vznikla z původní společné skupiny USA-Dánsko, proto je stále honorární předsedkyní dánská princezna Marie Agathe Odile. Důležitým a prvním hybatelem této nové platformy je zejména Jacob Panton několikanásobně vážně zraněný dánský válečný veterán, který při absenci péče o VV v Dánsku před více než 10 lety založil velmi úspěšnou neziskovou organizaci Veteranskytterne, která pečuje zejména o těžce zraněné válečné veterány, kterých je v Dánsku přes 250. Výkonným ředitelem celé platformy je plk.v.v. Ernest Herold, který pracoval v centrále NATO nebo byl přidělencem USA v Paříži a snažil se dlouhá léta založit podobnou platformu na úrovni NATO.

Hlavní témata úvodního setkání byla: Ženy veteránky v armádách, Různé definice válečných veteránů v mezinárodním pojetí, Reintegrace veteránů do civilního života a pomoc rodinám, jako důležitého prvku pomoci, Jaká může být role nadnárodní spolupráce nebo organizace v oblasti péče o VV ve spojeneckých nebo partnerských zemích NATO.

Druhý den proběhla pracovní část setkání v centrále velké neziskové organizace „TAPS“ (Tragedy Assistance Programe for Survivors - taps.org), která se již od roku 1994 stará o pozůstalé po padlých nebo zemřelých vojácích nebo vál.veteránech a v rámci svých mnoha podpůrných programů pomáhá zásadním způsobem po celých USA s péči o rodiny.  Základními tématy druhého dne bylo živé nebo online představení současných různých podob péče o VV na mezinárodní úrovni. Online se představilo Polsko, Rumunsko, Německo, Austrálie, Francie a další.Přímo v sále představilo podobu péče Portugalsko, Belgie, Ukrajina nebo Min.obrany ČR s novou strukturou péče a její vizí. Online bylo připojeno další velké množství států.

Závěrem padla jednoznačná otázka, zdali by jednotlivé účastnické státy přivítali tuto platformu a budou se chtít smluvně aktivně účastnit – všechny státy jednoznačně sdělili, že ANO a budou k tomu podepsány další dokumenty na plánované konferenci příští rok.

Dále byly představeny, přímo ředitelem her brig.gen.v.v.Richardem Smithem, velmi úspěšné sportovní hry pro zraněné příslušníky armád a ozbrojených složek Invictus games, dále Warrior week pro VV v Dánsku a zejména velká konference platformy VCI, která by se podle předběžných jednání mohla uskutečnit v Praze příští rok. Úvodního dne se účastnil i redaktor českého rozhlasu v USA Pavel Novák a v sobotu 13.6. ve 12:50 byla vysílána reporáž.
 

Druhá část agendy delegace MO ČR se týkala válečných hrobů. Bylo připraveno jednání s americkou federální agenturou pro vyhledávání pohřešovaných vojáků DPAA (Defence POW Accounting Agency) a pak také ABMC (American battle Monuments Commision, instituce spravující válečné hroby USA v zahraničí. Šlo zejména o oficiálním předání informací USA o stále pohřešovaném a nalezeném americkém vojákovi, jednoho z posledních na území ČR, svobodníka Lawrence Ordwaye, který zemřel v nemocnici na Bulovce 11.5.1945 a byl pohřben na Ďáblickém hřbitově. Jeho záznamy byly "ztraceny" a posléze nalezeny pracovníkem oddělení válečných hrobů OVVVH MO. Jednání pokročila poskytnutím obsáhlých archivních materiálů české straně a byl stanoven prvotní postup pokračování nalezení ostatků svob. Ordwaye.

Děkujeme za vaši podporu

ZAPOJTE SE S NÁMI DO KAMPANĚ „VLČÍ MÁK ČESKÉ REPUBLIKY PRO NAŠE VÁLEČNÉ VETERÁNY“ A SDÍLEJTE SVÉ FOTKY NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH

Poděkování minulým i současným hrdinům. Začíná sbírka pro válečné veterány

Vyspělost země se měří i podle toho, jak přistupuje ke svým padlým hrdinům. V roce 2024 u příležitosti Dne válečných veteránů představilo Ministerstvo obrany ČR novou podobu vlčího máku, který se stává jediným oficiálním národním symbolem podpory válečných veteránů.