Poděkování minulým i současným hrdinům. Začíná sbírka pro válečné veterány

Vlčí mák

Vyspělost země se měří i podle toho, jak přistupuje ke svým padlým hrdinům. V roce 2024 u příležitosti Dne válečných veteránů představilo Ministerstvo obrany ČR novou podobu vlčího máku, který se stává jediným oficiálním národním symbolem podpory válečných veteránů. Vlčí mák České republiky pro naše válečné veterány je zároveň garancí jediné sbírky v České republice, kde jde veškerý výtěžek na přímou pomoc vojákům, válečným veteránům a jejich blízkým, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Vlčí mák je možné získat ve třech podobách: tradiční uliční, speciální limitované a digitální verzi. 

Tím, že si mezi 29.10. a 11.11. připnete Vlčí mák České republiky pro naše válečné veterány, vyjádříte úctu a poděkování hrdinům, kteří od dob první světové války do současnosti položili životy za naši svobodu, stejně jako symbolicky podpoříte 16 500 novodobých válečných veteránů, kteří se od devadesátých let účastní zahraničních operacích. Vlčí mák České republiky pro naše válečné veterány je zároveň zásadním nástrojem přímé pomoci. Veškerý výtěžek sbírky je prostřednictvím Vojenského fondu solidarity směřován přímo válečným veteránům, ale i vojákům a jejich rodinám, co se nacházejí v těžkých životních událostech: od vážných diagnóz, úmrtí po důsledky živelných katastrof.

Autorem nové podoby vlčího máku je výtvarník Štěpán Mareš. Příběh, ve kterém se symbol vlčího máku spojuje s válečnými veterány, ho natolik zaujal, že svou kresbu máku nabídl Vojenskému historickému ústavu do sbírky. Jeho návrh byl posléze využit pro koncept nového Vlčího máku České republiky.

Vlčí máky bude možné získat v různých městech republiky přímo od vojáků z přilehlých posádek. V některých případech budou doprovázeni členy Sokola a válečnými veterány ze spolků Československá obec legionářská, Sdružení válečných veteránů a VETERANS. Další z možností je navštívit komunitní centra pro válečné veterány a množství veřejných institucí, městských úřadů či univerzit. Válečné veterány podporuje i fotbalová liga LFA, vlčí mák si proto lze pořídit i na některém z šestnácti zápasů. Získat jej můžete i na kterékoliv z benzínek ČEPRO: Eurooil či Robinoil. Detailní soupis míst naleznete na tomto odkazu: Kde pořídit Vlčí mák 2024.

Vlčí mák České republiky pro naše válečné veterány existuje ve třech verzích. K dispozici je jeho uliční podoba od české firmy Centroflor, s.r.o. Nabízíme i limitovanou edici Vlčího máku s příběhem od státního podniku LOM PRAHA za podpory dalších státních podniků - VOP CZ, VTÚ, VLS a VVÚ v rámci jejich společné iniciativy pro silnou armádu. Jedná se o vlčí máky, které zkompletovali přímo váleční veteráni, každý z nich tak v sobě nese i unikátní příběh. Poslední možností je pořídit si virtuální variantu DiGiMÁK. Tuto digitální zlatou minci s vlčím mákem ve svém středu lze využít například na dokumentech nebo v rámci sociálních sítí.

Ať už si vyberete kteroukoliv zmíněnou verzi, vždy máte jistotu, že jste podpořili Vojenský fond solidarity, který může kdykoliv podat pomocnou ruku lidem, co svůj život spojili se službou vlasti.
 

Trojice osobností obdržela pamětní odznak Péče o válečné veterány

Na Den válečných veteránů předala ministryně obrany Jana Černochová významné  ocenění rezortu Ministerstva obrany, pamětní odznak Péče o válečné veterány.

Děkujeme našim vojákům a vojákyním z posádek a Agentury pro podporu válečných veteránů

Děkujeme za vaši podporu