Vlčí mák České republiky

V České republice používáme symbol vlčího máku od konce devadesátých let. První oficiální oslava Dne válečných veteránů na Vítkově v Praze byla v roce 2001. V roce 2002 byl přijat zákon o válečných veteránech a od roku 2004 je Den válečných veteránů významným dnem České republiky. V roce 2005 byl poprvé použit vlčí mák ministerstvem obrany. Od roku 2014 je pak symbolem sbírky Vojenského fondu solidarity, tedy naplněním jeho původního poslání.


V roce 2024 při příležitosti svátku Dne válečných veteránů představilo Ministerstvo obrany ČR novou podobu vlčího máku, který se stává jediným oficiálním národním symbolem válečných veteránů. Vlčí mák České republiky pro naše válečné veterány vyjadřuje úctu a poděkování hrdinům, kteří od dob první světové války do současnosti položili životy za naši svobodu, stejně jako válečným veteránům novodobým, kteří se podílejí na obraně demokracie při zahraničních operacích. Tento mák je navíc symbolem jediné sbírky v České republice, u které je celý výtěžek využit prostřednictvím Vojenského fondu solidarity na konkrétní pomoc válečným veteránům, vojákům a jejich rodinám. (viz naše sekce „Příběhy pomoci“, nebo výroční zprávy).


Autorem nové podoby vlčího máku je výtvarník Štěpán Mareš. Toho příběh vlčího máku natolik zaujal, že svou kresbu nabídl Vojenskému historickému ústavu do sbírky. Jeho návrh byl posléze využit pro koncept nového Vlčího máku České republiky.


Vlčí mák lze získat ve třech podobách: uliční podobu od české firmy Centroflor, s.r.o., která vyrábí vlčí máky již dlouhá léta. Další možností je pořídit si limitovanou edici Vlčího máku s příběhem od státního podniku LOM PRAHA za podpory dalších státních podniků - VOP CZ, VTÚ, VLS a VVÚ v rámci jejich společné iniciativy pro silnou armádu. Jedná se o vlčí máky, které zkompletovali samotní váleční veteráni, proto každý z nich nese svůj unikátní příběh. Poslední možností je virtuální varianta DiGiMÁK. Jedná se o online verzi Vlčího máku ČR a je novinkou svého druhu u nás. Krom nápisu Nezapomínáme či Věrni zůstaneme ji lze opatřit vlastním textem. Využití DiGiMÁKU je například na dokumentech a sociálních sítích.