Péče a podpora
Přehled služeb zaměřených na podporu válečných veteránů a prostředky péče
Ministerstvo obrany ČR cestou Odboru pro válečné veterány a válečné hroby (OVVVH) ve spolupráci s dalšími organizačními celky a rovněž ve spolupráci se státními příspěvkovými organizacemi i soukromými organizacemi komplexně zajišťuje fungující a efektivní systém péče a podpory. Hlavními pilíři systému společně s OVVVH jsou Agentura pro podporu válečných veteránů (APVV) a do ní spadající Komunitní centra pro válečné veterány (KCVV) a Vojenský fond solidarity.
Současný systém péče a podpory momentálně probíhá hloubkovou revizí a v průběhu roku 2024 budou postupně představovány jednotlivé strategické změny, které je potřeba nastavit k zajištění takové úrovně služeb a benefitů, které by odrážely skutečné potřeby současných válečných veteránů napříč všemi věkovými vrstvami. Prvním z těchto kroků bylo založení APVV, její zahájení činnosti od 1. ledna 2024 a začlenění KCVV do přímé podřízenosti v rámci naší struktury OVVVH.
V současnosti nadále mohou váleční veteráni čerpat veškeré benefity, které byly doposud platné. Usilovně však pracujeme na novém, aktualizovaném balíčku obsahujícím rovněž kvalitní poradenské služby a další navázanou, především sociální, pomoc.
Na těchto změnách pracujeme v úzké spolupráci také přímo s válečnými veterány cestou komunikace s jednotlivými spolky a sdruženími, které sjednocují válečné veterány v rámci jednotlivých organizací. Pro ně, ale i další nestátní neziskové organizace jsou rovněž z úrovně OVVVH vypsány dotační programy, na které mohou čerpat finance, jimiž podporujeme aktivity směřující k významným činnostem podporující veteránskou (i celkově vojenskou) komunitu.